>

- 10 błędów w urządzaniu mieszkania - Blog - Projektowanie wnętrz Konstancin-Jeziorna

Przejdź do treści

Menu główne:

- 10 błędów w urządzaniu mieszkania

Opublikowany przez w Poradnik ·
Tags: 10błędowwnętrza
Urządzenie mieszkania w sposób funkcjonalny i ładny to prawdziwe wyzwanie.
Dla osoby, która nie posiada zdolności wizualnych oraz wyobraźni przestrzennej to bardzo trudna sztuka. Do dyspozycji mamy niezliczoną ilość pism wnętrzarskich oraz portali internetowych, które na pewno inspirują, ale też sprawiają, że w naszych głowach gości chaos i nie wiemy od czego zacząć projektowanie naszych czterech kątów. Śpieszę więc z pomocą, i w punktach postaram się wyjaśnić, jakie najczęściej błędy popełniamy w urządzaniu mieszkania i co możemy zrobić, aby ich uniknąć.

1. Zła kolorystyka
Większość z nas najpierw wybiera kolory farb, a dopiero później szuka mebli. To częsty błąd. Najpierw podejmijmy decyzję o kolorystyce mebli, a wtedy łatwiej będzie dobrać kolor ścian, który nas nie rozczaruje przy efekcie końcowym.
Pamiętajmy też, że kolory powinny pasować odpowiednio do pomieszczenia.
Białe ściany mogą się nie sprawdzić miejscach narażonych na bród, lub w mieszkaniu w którym przebywają dzieci.

2. Różne style
Często nieświadomie mieszamy ze sobą style. Winowajcą jest ogromny wybór produktów do wnętrz oraz nasze niezdecydowanie. Barokowa łazienka, nowoczesna kuchnia połączona z
salonem w stylu klasycznym. Takim sposobem zapewnimy wnętrzu brak charakteru, wizualny chaos i najczęściej niezadowolenie z otaczającego nas klimatu. Spójność to jedna z ważniejszych aspektów, o których nie należy zapominać.

3. Złe oświetlenie
Wybór prawidłowego oświetlenia wymaga poświęcenia nieco więcej czasu, nie jest to kwestia tak łatwa jak może się wydawać. Wiele z nas wybiera oświetlenie, które nas zachwyca, ale w efekcie źródło światła z pięknej lampy optycznie pomniejszy lub powiększy nam dany pokój, albo zupełnie nie doświetli miejsca, o które nam chodziło. Nie możemy zapominać o świetle naturalnym, i to nim powinniśmy się też się sugerować. Musimy podjąć decyzję, czy sztuczne oświetlenie ma być funkcjonalne czy ozdobne. Wskazówka: podświetlone półki i kinkiety optycznie poszerzają pomieszczenie, a skierowanie źródła światła w górę, podwyższy je.

4. Wszystkiego za dużo
Uwielbiamy dodatki, bibeloty, ozdoby. Czasami w sklepach są takie fantastyczne promocje! Każdy spacer po sklepach kończy się zakupem nowej dekoracji, modnego gadżetu? Standardowy błąd, któtemu trudno się oprzeć. Takim sposobem zabieramy miejsca, utrudniamy sprzątanie i przyczyniamy się do ogólnego chaosu, który jest nieestetyczny i nie sprzyja dobremu nastrojowi. To samo dotyczy doboru elementów stałych, takich jak tapeta na ścianie, która może być tak wzorzysta, że sama w sobie sprawia oczopląs...

5. Źle dobrane meble...
...mogą narobić nam nie lada kłopotu. Dobrze dobrane przede wszystkim zmieszczą się w wybranym miejscu, będą w odpowiednich wymiarach. Meble trzeba dostosować do wielkości
pomieszczenia, opłaca się mieszać różne rozmiary i nie trzymać się schematu: albo bardzo masywne, albo bardzo lekkie.

6. Kopiowanie pomysłów
Najczęściej zapierający dech projekt wygląda pięknie tylko na aranżacji, która stworzona jest do tego, by zachwycać. Najczęściej przedstawione pomieszczenie zostaje specjalnie stworzone od podstaw, aby wyróżnić meble lub dodatki. Musimy pamiętać, że nasze pomieszczenie wygląda zupełnie inaczej, ma inny układ, gdzie indziej drzwi, okno, a co najważniejsze, zapewne ma inne wymiary. Pomysłowy projekt zastosowany w naszym pokoju może wyglądać naprawdę fatalnie.

7. Nie myślimy przyszłościowo
Niestety, przy urządzaniu domu/mieszkania nie pamiętamy o tym, że w przyszłości prawdopodobnie trzeba będzie wprowadzić jakieś zmiany, na przykład z powodu powiększenia się rodziny. Dzisiaj urządzamy piękną bibliotekę z regałami pod wymiar, ale czy kiedyś łatwo będzie zrobić tam pokój dla dziecka? Czy na pewno dobrym pomysłem jest zamawianie mebli, czy może lepiej kupić takie, które będzie można przenieść, lub przerobić?

8. Zły wystrój okna
Bardzo ozdobne firanki z kokardkami, lub ciężkie, masywne zasłony mogą zepsuć klimat najpiękniej urządzonego pokoju. Niezbyt estetycznie wygląda także karnisz o szerokości okna. Dobrze jest zamontować go za maskownicą pod sufitem na całej szerokości ściany na której znajduje sięokno, oraz dobrać proste zasłonki, które nie zdominują pomieszczenia, a staną się jego tłem. Dobrze, jeśli wybrana tkanina będzie z nami współpracować – dobre zaciemnienie okna południowego to prawdziwa ulga latem (wiem, co piszę ;).

9. Źle ustawione meble
Kanapa zasłaniająca kaloryfer, sześcioosobowy stół pod telewizorem w salonie, regał zasłaniający gniazdko elektryczne... To standardowe błędy, które nie tylko źle wyglądają, ale także utrudniają codzienne życie. Wolna przestrzeń w pomieszczeniu to nie jest nuda. Jeśli nie mamy miejsca na ten ogromny stół, kupmy mały, albo rozkładany jeśli mamy zamiar urządzać spotkania towarzyskie.

10. Brak miejsca na przechowywanie
Prawidłowe przechowywanie to bardzo ważna kwestia, o której często nie pamiętamy. Swoje miejsce muszą mieć nie tylko książki, ubrania lub kosmetyki, bo o tych pamiętamy zawsze. Natomiast często okazuje się, że brakuje nam dobrego miejsca na odkurzacz, wiadro i mopa, suszarkę i chemię gospodarczą. Na samym początku planowania pamiętajmy o tych ważnych przedmiotach.

Prawidłowo urządzone mieszkanie to sztuka, dobrze urządzone mieszkanie będzie z nami współpracować i ułatwi nam codzienne życie. Jednak najlepiej urządzone mieszkanie to takie, które jest zgodne z naszym gustem.


Copyright 2016 Aneta Łochowska. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego